Patent Nedir?

Patentbuluş sahibinin, buluş konusu ürünü 3. kişilerin belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etmesini engelleme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan her ne ise, her şey patent koruması kapsamına dâhildir. Buluş, daha önce başkası tarafından meydana getirilmemiş, sanayideki teknik bir problemin çözümü, yenilik, yöntem geliştirme veya cihaz üretmek olarak tanımlanır.

Patent hakkı alınmayan buluşlar üzerinde hak iddia edilemediği gibi, buluşlar 3. kişiler tarafından kullanılabilir ve çıkar elde edilerek emeğinize zarar gelebilir. Buluşun patentini almak bu noktada çok büyük önem taşımaktadır. Sizin buluşunuzu sizden önce kullanan ve bunun patent tescilini sizden önce alan biri, buluşunuz üzerinde hak iddia edebilir. Bu gibi haksızlıklara maruz kalmamak için patent tescili önemlidir.

Patent Tescili

                Patent tescili, buluşunuzun size ait bir buluş olduğunu tescil ettirmeniz anlamına gelmektedir. Patent Tescili sonrasında buluşun 3. kişiler tarafından kullanılması durumunda her türlü yasal hak Patent Tesciline sahip olan kişinindir. Patent tescili konusunda uzman kişilerle iletişimde olarak ilerlemek vakit ve nakit açısından kârlı duruma geçmenizi sağlar.

Marka, patent ve logo tescili ile ilgili sorularınız mı var? Bize Ulaşın!

+90 541 125 0906