Marka Nedir?

Marka, bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen ve benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Markaları birbirinden ayıran özellikler onların markalaşması ve büyümesi yolunda büyük bir rol oynarlar. Bu nedenle markayı oluşturan tüm işaretlerin doğru şekilde kullanılması önemlidir. Bu işaretler markayı ilk defa duyan biri için ilk izlenimi oluşturur. İlk izlenim marka hakkında karar verilmesi için çoğu zaman en önemli kriterdir. Marka kullanmaktaki esas sebep işletmeyi tanıtmaktır.

Marka Tescil

Marka tescili marka sahibi işletmeye hukuksal anlamda haklar tanır. Markaya karşı kötü niyetli teşebbüslerin önüne geçilmesini sağlamaktadır. Markaya ait olan her türlü işaretin çalınmasına ve başka markalar tarafından kullanılmasına karşı marka tescili olarak sahip olunan haklar marka sahibini korur. Marka müracaatının başvuru ve tescil süresinin takibi önemli bir konudur. Bu nedenle başvuru sürecinde de, tescil sürecinde de işlemlerin uzman bir vekil eşliğinde yapılması en güvenilir ve yasal olarak en emin izlenebilecek yoldur.

Marka, patent ve logo tescili ile ilgili sorularınız mı var? Bize Ulaşın!

+90 541 125 0906